sâmbătă, 17 aprilie 2010

IONATAN PIROŞCA – CEL MAI VALOROS POET EVANGHELIC ROMÂN – A TRECUT ÎN VEŞNICIE
AMPRENTA ELECTRONICA PENTRU ROMANI


Stirea vorbeste de la sine! In prima faza se vrea folosirea acestei amprente in cazul firmelor dar apoi si in cazul oricarui om.


Este bine sa stim vremurile... dar in acelasi timp sa nu ne ingrijoram si nici sa nu ne pierdem nadejdea in Domnul Isus! EL e Singurul care ne poate feri de orice!

Intram in era digitala odata cu obligatia inregistrarii semnaturii electronice, care se va face contra cost pentru fiecare persoana. Este vorba de un program initiat prin serviciul eRomania, care va costa 500 de milioane de euro.

Obligatorie incepand cu 2011, semnatura electronica va fi necesara, de exemplu, la inscrierea copilului la scoala sau la inmatricularea masinii,etc

Astfel, pentru a crea o semnatura electronica, fiecare cetatean va trebui sa inregistreze pe internet datele din buletin. Totul se va face contracost, insa guvernantii spun ca va fi vorba de o suma simbolica, intre 5 si 7 euro.

Cat despre cei care nu au folosit in viata lor un calculator, autoritatile spun ca in fiecare oficiu postal vor fi specialisti care le vor da o mana de ajutor. Un ajutor care ulterior floseste tot autoritatilor, pentru identificarea fiecarei tranzactii efectuate, cu ora, data si suma.

Teoretic, programul ar urma sa intre in vigoare dupa 30 septembrie, initial in cazul firmelor, iar ulterior pentru toti romanii.

luni, 12 aprilie 2010

SCRIITORUL GEORGE VASILIEVICI S-A SINUCIS

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa, tânărul s-a spânzurat cu ajutorul unui fular în balconul locuinţei sale, situată pe strada Traian, din municipiul Constanţa. Înainte de a face acest gest, el a trimis un mesaj de adio pe telefonul mamei sale.

George Vasilievici a fost găsit spânzurat chiar de către sora sa, care a anunţat autorităţile.

La faţa locului, a ajuns şi un echipaj de la Serviciul de Ambulanţă, care nu l-a mai putut salva şi care a constatat decesul.

Poliţiştii nu au găsit urme de violenţă de corpul bărbatului, iar trupul neînsufleţit a fost dus la morga Cimitirului Central pentru efectuarea necropsiei.

Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Constanţa, Radu Croitoru, George Vasilievici mai avusese de-a lungul timpului tentative de sinucidere şi fusese internat într-un spital de specialitate.

Scriitorul, născut la 3 iunie 1978, la Constanţa, publicase şase cărţi din 2001 până în prezent, cinci de poezie şi una de proză. Astfel, Vasilievici a publicat volumele de poezie "Gabi78" (editura Vinea, 2001), "Featuring" (editura Vinea, 2004), "Cerneală" (editura Pontica, 2004), "O cameră cu două camere" (editura Tomis, 2006), "W.C-rul" (editura Vinea, 2007). Romanul "YoYo' a fost publicat integral numai pe internet. El mai scrisese romanul "Viseptol", dar pe care nu apucase să-l publice.


Cineva spunea ca scriitorii sant permanent in conflict cu lumea;problema este care este lumea in care traieste fiecare om???

joi, 8 aprilie 2010

> Intr-o gradinita din America educatoarea le promite copiilor
> 2$ daca vor raspunde corect la urmatoarea intrebare:
> -Cine a fost cea mai importanata persoana din istoria omenirii ?
> Se ridica Sean, irlandezul, si zice:
> - Cea mai importanta persoana din istoria omenirii a fost St. Patrick.
> - Gresit, spune educatoarea.
> Altcineva !
> Se ridica Mc Queen, scotianul, si spune:
> - Cea mai importanta persoana din istoria omenirii a fost St. Andrew.
> - Incorect, spune educatoarea.
> Altcineva !
> Se ridica Schlomo, evreul, si spune:
> - Cea mai importanta persoana din istoria omenirii a fost Iisus Hristos.
> Educatoarea ii da cei doi dolari si-i spune:
> - Bravo, Schlomo !
> Apoi il intreaba:
> - Cum se face ca voi, evreii, il recunoasteti pe Iisus ca cel mai
> important om din istorie ?
> Raspunsul lui Schlomo:
> - Eu stiu, de fapt, ca cel mai tare om din istoria omenirii a fost MOISE
> dar BUSINESS IS BUSINESS !

vineri, 2 aprilie 2010

MEDITATIE

Isaia 53:1 Cine a crezut în ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut braţul Domnului?

Isaia 53:2 El a crescut înaintea Lui ca o odraslă slabă, ca un Lăstar care iese dintr-un pământ uscat. N-avea nici frumuseţe, nici strălucire ca să ne atragă privirile, şi înfăţişarea Lui n-avea nimic care să ne placă.

Isaia 53:3 Dispreţuit şi părăsit de oameni, om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit că îţi întorceai faţa de la El, şi noi nu L-am băgat în seamă.

Isaia 53:4 Totuşi, El suferinţele noastre le-a purtat, şi durerile noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu, şi smerit.

Isaia 53:5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa, care ne dă pacea, a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.

Isaia 53:6 Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vedea de drumul lui; dar Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor.

Isaia 53:7 Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie, şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.

Isaia 53:8 El a fost luat prin apăsare şi judecată; dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut că El fusese şters de pe pământul celor vii şi lovit de moarte pentru păcatele poporului meu?

Isaia 53:9 Groapa Lui a fost pusă între cei răi, şi mormântul Lui la un loc cu cel bogat, măcar că nu săvârşise nici o nelegiuire şi nu se găsise nici un vicleşug în gura Lui.

Isaia 53:10 Domnul a găsit cu cale să-L zdrobească prin suferinţă... Dar, după ce Îşi va da viaţa ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânţă de urmaşi, va trăi multe zile, şi lucrarea Domnului va propăşi în mâinile Lui.

Isaia 53:11 Va vedea rodul muncii sufletului Lui şi se va înviora. Prin cunoştinţa Lui, Robul Meu cel neprihănit va pune pe mulţi oameni într-o stare după voia lui Dumnezeu, şi va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.

Isaia 53:12 De aceea Îi voi da partea Lui la un loc cu cei mari, şi va împărţi prada cu cei puternici, pentru că S-a dat pe Sine însuşi la moarte, şi a fost pus în numărul celor fărădelege, pentru că a purtat păcatele multora şi S-a rugat pentru cei vinovaţi.

miercuri, 31 martie 2010

Declaratie premierul turc



Ierusalimul este pupila ochilor lumii musulmane... si nu putem accepta nici o atingere din partea Israelului asupra Ierusalimului si a locurilor musulmane", a declarat sambata premierul turc, Recep Tayyip Erdogan, in deschiderea summitului Ligii Arabe, informeaza AFP. Erdogan a mai apreciat ca a considera Ierusalimul drept capitala indivizibila a statului evreu este "o nebunie".

Israelul considera "ca Ierusalimul unificat este capitala Israelului. Este o nebunie si nu ne angajeaza in nici un fel", a spus Erdogan.

Ierusalimul de est, anexat de Israel in 1967, se afla in centrul conflictului israeliano-palestinian: palestinienii vor sa stabileasca acolo propria capitala, israelienii considera intregul oras drept capitala lor "eterna si indivizibila". Comunitatea internationala nu recunoaste anexarea de catre Israel a Ierusalimului de Est, cucerit in timpul "razboiului de sase zile" din 1967.

marți, 23 martie 2010

Am primit pe mail de la un prieten,si subscriu si eu la aceasta!


GENERATIA DE INVINGATORI!




NOI
cei
nascuti la inceputul anilor 50, 60 si cei nascuti in anii 70,
vedem acum in anul 2010 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori
mai scumpa decat atunci
cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru
casele noastre in jur de 50 de ani. Avem amintiri despre primii pasi
pe luna, despre razboaie sangeroase, avem cultura generala, pentru ca
asta
insemna ceva o data.

Suntem
ultima generatie care a jucat "De-a v-ati ascunselea" , "Castel",
"Ratele si vanatorii", "Tara, tara, vrem ostasi", "De-a
prinselea","Sticluta cu otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii",
ultimii care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care
au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri
video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2
zile inchisi in casa), primii care am vazut desene animate color,
primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu CD-uri.

Noi
am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la
turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.

Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.

Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza...Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.

Am
sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills , Melrose Place , Twin
Peaks , Dallas .. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea
inca televizor.

Reclamele de pe posturile straine ne
innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau
pustile alea absolut superbe cu apa.Intre timp, ne consolam cu Tango cu
vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet,
care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu
mergem la scoala.

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam!

Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Led Zeppelin, Deep Purple,
Jimi
Hendrix, Abba si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si
Britney Spears. Am citit "Licurici", "Pif", Ciresarii, si am baut Cico
si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar
cand au aparut
primele sucuri "de la TEC " fara sa ne fie teama ca "au prea
multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara
teama de virusi.

Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am
descoperit internetul. Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim
afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim
actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris
de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe
dulap, pline de praf.

Abia
asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti",
sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe
gura" pe cine "iubeam"..

Noi suntem cei care inca au mai
"cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu
banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi
sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am
completat mii de oracole,
sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de
el/ea.

Este
uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta
fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale
in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din
greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie
desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu
toti cainii si toate
pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu
au
"child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la
alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

Noi
am auzit cum s-a tras la Revolutie , noi am fost martorii a
trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancurile cu Bula,
pe care le-a compus cumplita Securitate, contemporana noua.
Noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV , noi suntem cei care mai
tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".

Suntem
o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers" ... Dar
suntem si generatia care vede limpede cum ne pierdem tara, iar dusmanul
este din interior si nu de afara... Noi suntem ultima genaratie de
sacrificiu a lui Ceausescu si prima de dupa Revolutie. Noi am pierdut
de doua ori, si atunci, si acum.
Azi, suntem la fel de saraci, dar am devenit liberi! Ce putem face azi cu libertatea????
Atat: sa ne opunem manelizarii programate a Romaniei!
Voi cei din generatiile 50- 60 - 70 alaturati-va noua si trimiteti la toata lumea acest mesaj!


Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti
de-al
nostru ! Numai in acest caz, te rugam sa trimiti mai departe! Poate
invatam sa ne-apreciem si sa nu ne mai vindem pe nimic !

When there is a will, there is a way, YOKO