LA NUMAI 21 DE ANI IN INCHISOARE
Sandul Bibi, o tanara de 21 de ani din Pakistan, se afla in inchisoare, acuzata ca a incalcat articolul 295, litera b, facandu-se vinovata de blasfemie la adresa legii.Sandul este acuzata, in mod fals, ca a rupt pagini din coran. In data de 9 octombrie, o mare multime de musulmani au atacat familii crestine in timp ce se aflau la biserica, aruncand cu pierte, tragand focuri de arme si strigand: "La moarte cu Gulsher si fiica sa!"
Ea si tatal sau, Gulsher Masih, au fost arestati dupa ce o multime dintr-o moschee apropiata au inconjurat casa lor. Megafoane din imprejurimi anuntau ca acestia au necinstit coranul. Multimea manioasa a aruncat cu pietre in casa lui Sandul. Crestinii cred ca tatal si fiica sa au fost tinta atacurilor si arestati deoarece au castigat satenii pentru Hristos. Sandul a trimis cateva scrisori familiei din inchisoare, in ultima ea a scris:"Ma rog mult ca Dumnezeu sa ma elibereze de aici si sa va pot vedea, dar nu stiu cand. El va raspunde rugaciunilor noastre. Va rog, rugati-va pentru mine!"
Daca va fi condamnata, va sta cel putin 4 ani in inchisoare. Astfel, ea si familia ei, au mare nevoie de incurajare si rugaciune.
Stire preluata de pe www.prisoneralert.com
CE FACEM NOI INTR-O TARA LIBERA??
joi, 11 martie 2010
mamei mele care a implinit 75 de ani!
MAMA
in negura uitarii curand am scormonit
si-am regasit franturi de vise, si mie teama
caci am fugit de-acasa asa cum mi-am dorit
si te-am lasat pe prispa plangand, o scumpa mama
au trecut sase ierni deatunci,si nu mai pot
sa stau printre straini in lipsa si cu teama
faradelegea mea s-o ierti;asa socot
caci apelez din nou la dragostea-ti de mama
tu inca ma iubesti si ma mai bagi in seama
dar oare Dumnezeu ma va ierta deplin?
a tale rugaciuni din inima de mama
azi au primit raspuns;iar eu acasa vin
fara Isus orice speranta , se destrama
caci numai EL e singurul ce poate da
nadejdea ca ne revedem ,o dulce mama
in tara cea de sus pe veci la dreapta SA
kis-februarie 2010
MAMA
in negura uitarii curand am scormonit
si-am regasit franturi de vise, si mie teama
caci am fugit de-acasa asa cum mi-am dorit
si te-am lasat pe prispa plangand, o scumpa mama
au trecut sase ierni deatunci,si nu mai pot
sa stau printre straini in lipsa si cu teama
faradelegea mea s-o ierti;asa socot
caci apelez din nou la dragostea-ti de mama
tu inca ma iubesti si ma mai bagi in seama
dar oare Dumnezeu ma va ierta deplin?
a tale rugaciuni din inima de mama
azi au primit raspuns;iar eu acasa vin
fara Isus orice speranta , se destrama
caci numai EL e singurul ce poate da
nadejdea ca ne revedem ,o dulce mama
in tara cea de sus pe veci la dreapta SA
kis-februarie 2010
marți, 9 martie 2010
PREMIUL GRAMMY
Multi-talentatul cantautor Israel Houghton castiga a 3-a oara consecutiv Grammy-ul. In cadrul celei de a 52-a editii a premiilor Grammy, el a obtinut premiul la categoria “Pop/Contemporary Gospel Album” pentru albumul sau, "The Power of One", aflandu-se de asemenea printre nominalizatii la "Best Gospel Song" cu "Every Prayer" de pe acelasi album. In 2008 Houghton si orchestra lui au castigat doua premii Grammy pentru "A Deeper Level", iar in 2007 pentru "Alive in South Africa".
Acesta este primul an cand ia un premiu Grammy ca artist "solo". "Este intr-adevar o onoare sa fiu nominalizat pentru acest premiu, iar momentul pare incredibil ... sunt marcat de faptul ca mesajul muzical a fost atat de bine apreciat si imbratisat", declara Houghton. Mesajul albumului este speranta, izbavirea si revelatia, piesa titlu exprimand cu putere pasiunea lui Houghton pentru justitia sociala. "Chiar cred ca, pentru a fi un adevarat inchinator, trebuie ca inimile noastre sa fie deschise pentru justite sociala" spune Houghton.
Multi-talentatul cantautor Israel Houghton castiga a 3-a oara consecutiv Grammy-ul. In cadrul celei de a 52-a editii a premiilor Grammy, el a obtinut premiul la categoria “Pop/Contemporary Gospel Album” pentru albumul sau, "The Power of One", aflandu-se de asemenea printre nominalizatii la "Best Gospel Song" cu "Every Prayer" de pe acelasi album. In 2008 Houghton si orchestra lui au castigat doua premii Grammy pentru "A Deeper Level", iar in 2007 pentru "Alive in South Africa".
Acesta este primul an cand ia un premiu Grammy ca artist "solo". "Este intr-adevar o onoare sa fiu nominalizat pentru acest premiu, iar momentul pare incredibil ... sunt marcat de faptul ca mesajul muzical a fost atat de bine apreciat si imbratisat", declara Houghton. Mesajul albumului este speranta, izbavirea si revelatia, piesa titlu exprimand cu putere pasiunea lui Houghton pentru justitia sociala. "Chiar cred ca, pentru a fi un adevarat inchinator, trebuie ca inimile noastre sa fie deschise pentru justite sociala" spune Houghton.
joi, 4 martie 2010
simboluri
un mugur e simbolul primaverii
O stea pe bolta este pragul serii
un nor intunecos porneste o furtuna
O viata cu Isus aduce o cununa.
O lacrima ne-arata suferinta
un zambet e simbol de biruinta
cand bate ceasul stim ca timpul trece
si iarna vietii ne-nconjoara rece
simbolul pacii este-o frunza de maslin
O inima senina ai cand iubesti deplin
un lan de grau simbolizeaza paine
apusul soarelui ne prevesteste-un maine
O frunza-n vant aduce-o toamna iar
pacatul cere-o jertfa pe calvar
mormantul gol ne spune de-o-nviere
sa crezi si tu aceasta! Domnul cere.
prin foc butucul se transforma-n jar
Hristos ne schimba legea grea in har
cuvantul sfant ne-ajuta sa traim frumos
O vesnicie-ntreaga cu Isus Hristos.
kis-hunedoara
un mugur e simbolul primaverii
O stea pe bolta este pragul serii
un nor intunecos porneste o furtuna
O viata cu Isus aduce o cununa.
O lacrima ne-arata suferinta
un zambet e simbol de biruinta
cand bate ceasul stim ca timpul trece
si iarna vietii ne-nconjoara rece
simbolul pacii este-o frunza de maslin
O inima senina ai cand iubesti deplin
un lan de grau simbolizeaza paine
apusul soarelui ne prevesteste-un maine
O frunza-n vant aduce-o toamna iar
pacatul cere-o jertfa pe calvar
mormantul gol ne spune de-o-nviere
sa crezi si tu aceasta! Domnul cere.
prin foc butucul se transforma-n jar
Hristos ne schimba legea grea in har
cuvantul sfant ne-ajuta sa traim frumos
O vesnicie-ntreaga cu Isus Hristos.
kis-hunedoara
luni, 1 martie 2010
DESPRE DUSMANI!
la prima citire pare amuzant,dar oare asa este??
Spre sfârşitul slujbei de Duminică preotul întrebă:
- Câţi dintre dvs şi-au iertat duşmanii ?
80% au ridicat mâna.
Preotul insistă cu întrebarea.
Toţi răspund de data asta, cu excepţia unei bătrânele.
- Doamna Nelly... dvs. nu sunteţi dispusă să vă iertaţi duşmanii ?
- Eu nu am duşmani, răspunse blând.
- Doamnă Nelly, asta este foarte ciudat. Câţi ani aveţi dvs ?
- 99, răspunse.
Parohia se ridică şi aplaudă.
- Oh Doamnă Nelly, puteţi veni aici în faţă să ne spuneţi cum se poate ajunge la 99 de ani fără să ai nici un duşman ?
Dulcea Doamnă Nelly veni în faţă, se îndreptă către enoriaşi şi spuse:
- Pentru că au murit deja, toţi nenorociţii ăia.
la prima citire pare amuzant,dar oare asa este??
Spre sfârşitul slujbei de Duminică preotul întrebă:
- Câţi dintre dvs şi-au iertat duşmanii ?
80% au ridicat mâna.
Preotul insistă cu întrebarea.
Toţi răspund de data asta, cu excepţia unei bătrânele.
- Doamna Nelly... dvs. nu sunteţi dispusă să vă iertaţi duşmanii ?
- Eu nu am duşmani, răspunse blând.
- Doamnă Nelly, asta este foarte ciudat. Câţi ani aveţi dvs ?
- 99, răspunse.
Parohia se ridică şi aplaudă.
- Oh Doamnă Nelly, puteţi veni aici în faţă să ne spuneţi cum se poate ajunge la 99 de ani fără să ai nici un duşman ?
Dulcea Doamnă Nelly veni în faţă, se îndreptă către enoriaşi şi spuse:
- Pentru că au murit deja, toţi nenorociţii ăia.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

