luni, 25 ianuarie 2010

EVREII REINCEP JERTFELE DUPA 2000 DE ANI !





Recent poporul evreu a început să-şi redeclare drepturile la Muntele Templului. Ei au fost ajutaţi de procesul tehnic şi descoperirile arheologice în rezolvarea problemei cândva de nedepăşit, de a determina zonele ce pot fi vizitate de evrei chiar şi într-o stare de impuritate şi care zone rămân între limite. Tehnologia modernă cum ar fi uneltele de tăiat cu laserul, pot rezolva problema construirii unui altar, fără unelte metalice.

Totuşi, dezvolarea cea mai importantă nu a fost cea tehnologică, ci spirituală. Apariţia conducerii religioase evreieşti sub forma renaşterii Iniţiativei Sanhedrinului, a oferit soluţia. Noua Iniţiativă a Sanhedrinului se află în faţa hotărârii de a reîncepe Korban Pesach (jertfa pascală). Aceasta îşi asumă responsabilitatea de a se asigura că poruncile sunt desfăşurate în conformitate cu legea religioasă evreiască şi de asemenea va coordona detaliile practice cu autorităţile guvernamentale potrivite, ale Israelului.

Anul acesta în Ierusalim, Iniţiativa Anhedrinului îi cheamă pe toţi evreii din Israel şi din întreaga lume să participle în Korban Pesach (jertfa pascală). Iniţiativa Sanhedrinului va alege un miel pentru a fi oferit ca jertfă pascală şi toate pregătirile se vor face în perspectiva reînnoirii acestei jertfe străvechi, tradiţionale. În eventualitatea că vor interveni obstacole politice sau de altă natură, Iniţiativa Sanhedrinului au asigurat precauţii halakhic (corpul de legi evreieşti), pentru a se asigura că fondurile pentru cumpărarea mieilor pot fi încă folosite pentru donaţiile caritabile.

Orice persoană care doreşte să participle în Korban Pesach, se poate înscrie singuri sau pe membrii familei sale la preţul de 7 şekeli per persoană – costul estimat al unui Kezayit de carne (aprox. 29 gr. carne), porţia minimă necesară pentru împlinirea poruncii. Procesul va fi supravegheat de contabili legali, indiferent de fondurile ce vor fi folosite în scopul original sau că vor fi donate carităţii.

Noi realizăm că această concepţie este atât controversală, cât şi curajoasă. Controversa este parte dintr-o dezbatere fundamentală, dacă poporul evreu trebuie să aştepte pasiv pentru răscumpărarea sa, sau se va alătura pregătirilor şi sacrificiilor în ambele sensuri ale cuvântului, pentru a pregăti scena răscumpărării lor. Dacă adopţi a doua concepţie, nu se poate găsi o cauză mai valoroasă decât restabilirea jertfei pascale ca simbol al unităţii evreieşti.

Daniel 9:27
El va face un legământ trainic cu mulţi, timp de o săptămână, dar la jumătatea săptămânii va face să înceteze jertfa şi darul de mâncare, şi pe aripa urâciunilor idoleşti va veni unul care pustieşte, până va cădea asupra celui pustiit prăpădul hotărât.”

Potrivit profeţiei biblice, va exista restabilirea sacrificiului zilnic. Eu cred că vom continua să vedem paşii ce duc înspre acolo, în timp ce evreii continuă să se unească şi să urmeze calea strămoşilor lor. În timp ce lumea continuă să se unească împotriva lor, iar Dumnezeu va continua să-şi arate promisiunea că nu-Şi lasă poporul, eu cred că această tendinţă va creşte foarte mult.

Un eveniment care cred eu că urmează, ce va întări aceasta, este protecţia lui Dumnezeu asupra Israelului împtriva invadatorilor profeţiţi în Ezechiel 38, 39. În timp ce nu e sigur când, semnele vremurilor ne arată cu siguranţă că putem avea credinţă în Cuvântul lui Dumnezeu.

Stire preluata de pe
www.korbanpesach.org

miercuri, 20 ianuarie 2010

ARME CU REFERINTE DE COD BIBLICE



Armele soldatilor americani au referinte de cod la Noul Testament al Bibliei despre Isus Hristos. Compania din Michigan care livreaza arme Pentagonului sustine ca pustile sale intotdeauna au avut referiri la Noul Testament.

Acestea apar de obicei pe lunetele armelor, care sunt folosite de trupe in Irak si Afganistan, dar si in antrenamentul soldatilor.

Producatorul, Trijicon, are un contract multianual de 660 milioane de dolari pentru a livra 800.000 de lunete Corpului Marinei, precum si alte contracte cu armata americana, scrie ABC News.

Regulile armatei americane interzic prozelitismul oricarei religii in Irak si Afganistan pentru a preveni acuzatiile ca SUA a declansat o cruciada prin razboaiele sale contra al Qaeda si a insurgentilor irakieni.

Una din referire este JN8:12 ce trimite la Ioan 8:12 – “Cel care ma va urma nu va pasi nicicand in intuneric, dar va avea lumina vietii”, cu trimitere la Isus. In timp ce o alta, 2COR4:6, “Pentru Dumnezeu, care a poruncit luminii sa iasa din intuneric, a luminat inimile noastre, pentru a da lumina cunoasterii gloriei Domnului in fata lui Isus Hristos.”

Trijicon a confirmat pentru ABCNews ca adauga referiri biblice codate la armele sale vandute armatei.

Aceasta ar incalca Constitutia americana si o serie de legi federale, sustine Michael “Mikey” Weinstein de la Fundatia pentru Libertate Religioasa Militara, care sustine separarea bisericii si statului in armata.

“Aceasta permite mujahedinilor, talibanilor, al Qaeda, jihadistilor si insurgentilor sa pretinda ca sunt impuscati cu armele lui Isus” .

vineri, 15 ianuarie 2010

STANCA



Mă uit cu-ngrijorare când marea-i agitată

Si mă întreb cu spaimă ce-i poate sta în faţă?

Nimic din ce pluteşte si este prins în larg

Doar sus pe stânca tare valurile ei se sparg.




Furtuni ce mişcă ape şi ploile târzi

Talzuri mari şi grele şi mari intemperii,

Nimic din toate-acestea pe om nu înspăimântă

Când cu înţelepciune omul stă sus pe stâncă.




La fel când marea vieţii loveşte cu dureri

când lacrimi joacă-n gene şi mă apas’ poveri,

Eu ştiu că este-o stîncă, valul de ea nu trece

Isus Hristos e Stânca! Furtuna… o sa plece.




Zideşte-ţi astăzi casa pe Stânca cea de veci

Chiar dacă astrăzi doare şi nu prea înţelegi

Căci dacă tu ai casa vieţii sus pe stîncă

Cu Isus vei ajunge sus în cetatea sfântă.

Kis HD- 1996

sâmbătă, 9 ianuarie 2010

RANA FACUTA DE VORBA USURATICA



Proverbe 12:18 „Cine vorbeşte în chip uşuratic, răneşte ca străpungerea unei săbii, dar limba înţelepţilor aduce vindecare.”

A vorbi în chip uşuratic înseamnă a vorbi fără să gândeşti prea mult la vorba pe care o spui, rănind pe cineva cu ea, punându-l în umbră, lăudând fapte rele ale unora fără să-ţi dai seama, punând pe unii la încercare prin vorbele tale sau glumind cu uşuriţă despre cineva făcând haz de unele defecte sau greşeli ale acestuia. Toate acestea pot răni sau chiar omorâ spiritual pe cineva. Într-un grup de tineri credincioşi se obişnuia să se glumească pe seama altora şi într-o noapte D-zeu a arătat într-un vis cum tinerii aceştia se jucau cu o butelie plină cu gaz şi tot dădeau drumul la gaz. La un moment dat butelia a explodat, pe unii din jur i-a rănit iar pe alţii i-a omorât.

Nu stii pe cine poate distruge vorba ta usuratica, cu putina sau mai multa rautate. Solomon mai spune aici că limba celui înţelept aduce vindecare în inima rănită de cel fără minte. Este mare lucru să ştii să ridici cu vorba şi cu fapta pe cel apăsat, pe cel descurajat. Numai cineva cu sinceritate poate să facă aceasta şi cineva care ştie cum să păstreze echilibrul, să încurajeze fără să linguşească şi fără să urmărească un alt scop şi să îndrepte fără critică şi defăimare ci prin exemplul personal.
Andrei T

luni, 4 ianuarie 2010

IN MEMORIAM PETRE DUGULESCU
3 ianuarie 2010, se implinesc 2 ani de cand cumnatul meu Petre Dugulescu nu mai este printre noi.Dumnezeu a hotarat ca misiunea lui s-a incheiat aici pe pamant si
l-a chemat acasa. In amintirea lui ,o lacrima si speranta revederii...

Poezia Astept... scrisa de Petre Dugulescu:

Astept...


În vremi de necaz şi-ncercare,
Spre Tine nădejdea-mi îndrept
Cerând părintească-ndurare –
Te laud, Te slăvesc şi aştept...

În urmă sunt ani de suspine
Şi alţii de-or fi, îi aştept,
Cerând să te-nduri şi de mine –
Mă rog, mă încred, şi aştept...

Arat-am pe câmp cu plugarii
Şi roade s-adun este drept,
Dar până vor creşte lăstarii –
Mai ar, mai seamăn, şi aştept...

Am pus în negoţ toţi talanţii
Spre-a fi acel rob înţelept.
Răsplata aici o iau alţii –
Eu tac, investesc, şi aştept...

În luptă-am spus nu laşităţii
Şi n-am decoraţii pe piept,
Dar până în ziua răsplăţii
Mă lupt, mă supun, şi aştept...

Căutat-am s-ajut pe oricare –
Şi rău să primesc e nedrept,
Dar până în ziua cea mare –
Mai dau, mai ajut, şi aştept...

Stăpânul m-a pus o lumină,
Pe cei adormiţi să-i deştept.
Şi până când El o să vină –
Eu ard, luminez, şi aştept...

De moarte eu n-am să mă sperii,
Căci cred în divinul percept.
Şi până în ziua-nvierii –
Eu dorm, mă-odihnesc şi aştept...

duminică, 3 ianuarie 2010

Anul 2012 sfarsitul sau un nou inceput



Anul 2012 sfarsitul sau un nou inceput
Vezi mai multe video din Evenimente

luni, 28 decembrie 2009

TIMPUL !

Intoarce timpul inapoi sa vezi,
Cand ai plecat pe-al vietii drum,
Daca e bun si inca tu mai crezi,
Ca Domnul ,e in fata ta si-acum

Intoarce timpul inapoi putin,
Priveste-acum, la viata ta atent
Ca intre flori, mai este cate-un spin
Si mersu-ti este mai greoi, mai lent.

Intoarce timpul ,ca sa mai aduni
Comori ceresti,cat inca este har,
Sa faci din ele vesnice cununi,
Cand tu vei trece ultimul hotar.

Intoarce timpul ca sa ii mai spui,
O rugaciune la al tau pastor,
Ca viata ta sa fie doar a lui,
Aici pe drumul vietii, calator.

Intoarce timpul inapoi ,acum
Ca doar putin de lucru-a mai ramas,
Venirea Domnului este pe drum,
Vegheaza! a ramas un singur ceas!

Kis---Hunedoara2009