Telescopul ,microscopul si episcopul
...................................................................
Desi in principiu nu au nici o legatura intre ele aceste trei instrumente totusi au o singura asemanare si anume ca fiecare se ocupa cu supravegherea, Telescopul supravegheaza universul, macrocosmosul, microscopul supravegheaza microcosmosul iar episcopul supravegheaza sau ar trebui sa supravegheze viata spirituala a oamenilor.(fapte20:28 Luati seama dar la voi insiva la toata turma peste care v-a pus duhul sfant EPISCOPI (sau priveghetori) ca sa pastoriti biserica Domnului pe care a castigat-o cu insusi sangele sau.)
Astronomii care manuiesc telescoapele si urmaresc creatia universului ,de cate ori descopera un nou corp ceresc sau o cometa sau ceva ce ar fi un pericol pentru omenire da alarma si intreaga massmedie relateaza faptele ca oamenii sa stie.
Oamenii de stiinta care studiaza microcosmosul cu toate particolele nevazute cu ochiul liber ,cand descopera ceva atat folositor sau vreo bacterie f periculoasa pentru omenire da alarma ca oamenii sa stie.
Sa vedem acum cum stam din punct de vedere spiritual?
mai avem priveghetori care da alarma in caz de pericol?
Apostolul Pavel ii spune lui Timotei 1tim3:1-7 :
Daca ravneste cineva sa fie EPISCOP (priveghetor, sau pastor) doreste un lucru bun...
Stiti ce cuvant urmeaza??? DAR... nu e greu si nu e suficient sa ravnesti ......DAR .... urmeaza si CONDITIILE care sant TOATE OBLIGATORII.(vezi 1 tim 3:1-7)
Episcopi ,Preoti, Pastori , mai santeti la post? Da-ti alarma sa auda toti oameni ca Hristos a inviat! si vine pe nori .
vineri, 10 aprilie 2009
EVLAVIA un mod de viata sau o virtute?
viata spirituala este din ce in ce mai saraca. Evenimentele se deruleaza zilnic cu repeziciune incat nu mai avem timp sa reflectam mult si sa le incadram pe fiecare in locul lor asa cum sant expuse in profetii.Trebuie sa ne facem timp puntru a citi biblia si pentru a intelege voia lui dumnezeu cu privire la viata noastra. Cititi articolul pe hunedoara evanghelica.
viata spirituala este din ce in ce mai saraca. Evenimentele se deruleaza zilnic cu repeziciune incat nu mai avem timp sa reflectam mult si sa le incadram pe fiecare in locul lor asa cum sant expuse in profetii.Trebuie sa ne facem timp puntru a citi biblia si pentru a intelege voia lui dumnezeu cu privire la viata noastra. Cititi articolul pe hunedoara evanghelica.
luni, 6 aprilie 2009
SIMBOLURI
Un mugur e simbolul primaverii
O stea pe bolta este pragul serii
Un nor intunecos porneste o furtuna
Oviata cu Isus , aduce o cununa
Olacrima ne-arata suferinta
Un zambet e simbol de biruinta
Cand bate ceasul stim ca timpul trece
Si iarna vietii ne-conjoara rece
Simbolul pacii e o frunza de maslin
O inima senina ai cand iubesti deplin
Un lan de grau simbolizeaza
paine
Apusul soarelui ne prevesteste-un maine
O frunza-n vant aduce-o toamna iar
Pacatul cere-o jertfa pe calvar
Mormentol gol ne spune de-o'viere
Sa crezi si tu aceasta Domnul cere
Prin foc butucul se transforma-n jar
Hristos ne schimba legea grea in har
Cuvantul sfant ne-ajuta sa traim frumos
O vesnicie-n treaga cu ISUS HRISTOS
amin
Un mugur e simbolul primaverii
O stea pe bolta este pragul serii
Un nor intunecos porneste o furtuna
Oviata cu Isus , aduce o cununa
Olacrima ne-arata suferinta
Un zambet e simbol de biruinta
Cand bate ceasul stim ca timpul trece
Si iarna vietii ne-conjoara rece
Simbolul pacii e o frunza de maslin
O inima senina ai cand iubesti deplin
Un lan de grau simbolizeaza
paine
Apusul soarelui ne prevesteste-un maine
O frunza-n vant aduce-o toamna iar
Pacatul cere-o jertfa pe calvar
Mormentol gol ne spune de-o'viere
Sa crezi si tu aceasta Domnul cere
Prin foc butucul se transforma-n jar
Hristos ne schimba legea grea in har
Cuvantul sfant ne-ajuta sa traim frumos
O vesnicie-n treaga cu ISUS HRISTOS
amin
duminică, 5 aprilie 2009
e usor sau e greu?
"din cand in cand o durere se incruciseaza cu caile tale. te simti socat,lovit.Poate fierbi de manie sau te simti rece sufleteste.Ultimul lucru care l-ai face este sa te intorci spre cel care ti-a provocat durerea, si este de neiertat cand are legatura cu cineva pe care il iubesti.
Durerea nu trebuie ignorata, trebuie sa o spui deschis cuiva care te poate mangaia si ajuta. Ideal ar fi ca dupa discutie sa urmeze impacarea.Primul pas spre iertare este sa recunosti durerea si sa fi sincer cu tine insuti in raport cu propriile sentimente.
Raspunsul uman la jignire este mania care se exteriorizeaza in doua moduri:
-ne certam...dam cu pumnul ,sau..
-ne retragem ne izolam
Si tacerea poate fi la fel de ostila si nociva ca strigatele intr-o cearta. Dragostea ne ofera un motiv puternic sa iertam.Daca sti ca iubesti pe cineva, nu il lasi sa plece asa usor si daca il iubesti sincer si iti pasa de el nu poti sa-l indepartezi ca pe o haina veche.
IERTAREA este: a acorda iertare gratis pentru durere, renuntand la orice pretentii de compensatie incercand sa nu mai ai resentimente..
Hmmm.... ar putea cineva de pe pamant sa se regaseasca in aceste cuvinte??"
"din cand in cand o durere se incruciseaza cu caile tale. te simti socat,lovit.Poate fierbi de manie sau te simti rece sufleteste.Ultimul lucru care l-ai face este sa te intorci spre cel care ti-a provocat durerea, si este de neiertat cand are legatura cu cineva pe care il iubesti.
Durerea nu trebuie ignorata, trebuie sa o spui deschis cuiva care te poate mangaia si ajuta. Ideal ar fi ca dupa discutie sa urmeze impacarea.Primul pas spre iertare este sa recunosti durerea si sa fi sincer cu tine insuti in raport cu propriile sentimente.
Raspunsul uman la jignire este mania care se exteriorizeaza in doua moduri:
-ne certam...dam cu pumnul ,sau..
-ne retragem ne izolam
Si tacerea poate fi la fel de ostila si nociva ca strigatele intr-o cearta. Dragostea ne ofera un motiv puternic sa iertam.Daca sti ca iubesti pe cineva, nu il lasi sa plece asa usor si daca il iubesti sincer si iti pasa de el nu poti sa-l indepartezi ca pe o haina veche.
IERTAREA este: a acorda iertare gratis pentru durere, renuntand la orice pretentii de compensatie incercand sa nu mai ai resentimente..
Hmmm.... ar putea cineva de pe pamant sa se regaseasca in aceste cuvinte??"
ALEGE VIATA
de l-ai lasa pe domnul sa-ti vorbeasca
sa te intorci la EL acum cu fata
sa poti umbla prin viata fara teama
e tot ce pot sa-ti spun
ALEGE VIATA
de l-ai vedea ducand in spate-o cruce
pe via dolorosa spre gabata
si ca sa nu te -opresti la vreo rascruce
tu hotarat acum
ALEGE VIATA
de l-ai lasa sa-ti fie o lumina
si-atunci cand va veni tu sa fi gata
grabeste si-i deschide ca sa vina
sa intre-n casa ta ca ai
ALES VIATA
de l-ai lasa pe domnul sa-ti vorbeasca
sa te intorci la EL acum cu fata
sa poti umbla prin viata fara teama
e tot ce pot sa-ti spun
ALEGE VIATA
de l-ai vedea ducand in spate-o cruce
pe via dolorosa spre gabata
si ca sa nu te -opresti la vreo rascruce
tu hotarat acum
ALEGE VIATA
de l-ai lasa sa-ti fie o lumina
si-atunci cand va veni tu sa fi gata
grabeste si-i deschide ca sa vina
sa intre-n casa ta ca ai
ALES VIATA
cu domnul
cu domnul merg 'nainte nicicand nu dau 'napoi
chiar singur de-as ramane ,sarac cu pumnii goi
si rasplatirea dreapta atunci EL imi va da
cand nu privesc in urma ,ci doar la crucea sa
cu domnul merg in lupta si orice rau inving
chiar daca-s multi dusmanii si grele rani ma frang
doar EL este acelasi ,puternic si maret
si a platit pe cruce ,al vietii mele pret
cu domnul trec prin viata pe drumul catre cer
chiar daca-al meu vrajmas ar vrea ca eu sa pier
dar tot EL imi intinde un brat ocrotitor
ca sa imi fie-n slava al meu mantuitor
cu domnul merg si-n moarte daca mi-o cere-acum
chiar daca aceasta este spre cer unicul drum
si-a mers mai inainte , sus la tatal ceresc
sa pregateasca-o casa acelor cel iubesc
cu domnul merg 'nainte nicicand nu dau 'napoi
chiar singur de-as ramane ,sarac cu pumnii goi
si rasplatirea dreapta atunci EL imi va da
cand nu privesc in urma ,ci doar la crucea sa
cu domnul merg in lupta si orice rau inving
chiar daca-s multi dusmanii si grele rani ma frang
doar EL este acelasi ,puternic si maret
si a platit pe cruce ,al vietii mele pret
cu domnul trec prin viata pe drumul catre cer
chiar daca-al meu vrajmas ar vrea ca eu sa pier
dar tot EL imi intinde un brat ocrotitor
ca sa imi fie-n slava al meu mantuitor
cu domnul merg si-n moarte daca mi-o cere-acum
chiar daca aceasta este spre cer unicul drum
si-a mers mai inainte , sus la tatal ceresc
sa pregateasca-o casa acelor cel iubesc
vineri, 3 aprilie 2009
Dupa cum soarele, cel neinchipuit de mare, se arata intreg in micul strop de roua
Dupa cum stejarul urias este ascuns in ghinda cea mica
Si dupa cum fiecare globula,nevazuta cu ochiul liber, care face parte din sange poarta in sine viata noastra , TOT asa in fiecare cuvant, care alcatuieste SFANTA SCRIPTURA, este cuprins adevarul sfant si datator de viata pentru toti OAMENII care cred.
Dupa cum stejarul urias este ascuns in ghinda cea mica
Si dupa cum fiecare globula,nevazuta cu ochiul liber, care face parte din sange poarta in sine viata noastra , TOT asa in fiecare cuvant, care alcatuieste SFANTA SCRIPTURA, este cuprins adevarul sfant si datator de viata pentru toti OAMENII care cred.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

