Iarna
omătul alb se- aşterne peste sat
bătrana iarnă a venit din nou la noi
de ger pămantul este ingheţat
şi vantul a lăsat copacii, goi
natura parcă vrea un armistiţiu
privindu-şi haina albă selenară
şi-n aşteptarea unui nou solstiţiu
se pregateşte să-l primească iară
dar parcă e mai tristă iarna asta
cu nopţile de smoală ,lungi şi reci
şi pesimismul ne cuprinde casa
cămara e mai goală,seminţele mai seci
apare-o bucurie -n miez de iarnă
se simte-n aer iz de sărbătoare
şi din inaltul cerului incep să cearnă
speranţe şi lumini de binecuvantare
mai multe veşti sosiră de departe
că s-a născut in iesle Pruncul Sfant
să le-adunăm in inimă pe toate
Hristos domneşte-n cer şi pe pămant
kis 20o9
sâmbătă, 18 decembrie 2010
miercuri, 8 decembrie 2010
Dupa 30 de ani John Lennon a fost iertat!
Într-o ştire apărută acum 2 ani pe site-ul FoxNews se spune că “John Lennon a fost iertat de Vatican pentru comentariul său din 1966, prin care a afirmat că Beatleşii sunt mai faimoşi decât Iisus Hristos”. Tot în acea ştire se mai afirmă că “remarca lui John Lennon, ce a provocat mare indignare în Statele Unite, n-a fost decât lauda unui om din clasa mijlocie engleză care se chinuia să se descurce cu un succes neaşteptat”.
OK…să le luăm pe rând. Să spunem că afirmaţia lui John Lennon din 1966 n-a fost decât o laudă exagerată a succesului pe care-l avea Beatles în acele vremuri. Dar, există alte momente din cariera lui John Lennon în care acesta s-a comportat ca un adevărat satanist. Astfel, în cartea sa “Un spaniol în opere”, fostul membru al formaţiei Beatles are o poveste ciudată despre un personaj care aduce aminte de Iisus Hristos. Astfel, e vorba de “Iisus el Pifico, un mâncător de usturoi, un gălbejit puturos, un ticălos fascist spaniol catolic”.
Apoi, puţini au remarcat faptul că pe coperta albumului lui Beatles “Sergent Pepper”, apare şi figura faimosului satanist Aleister Crowley (rândul din spate, a doua figură de la stânga). Să fie totul doar o coincidenţă? Puţin probabil.
În al doilea rând, referitor la ştirea de la începutul articolului, cum de poate Vaticanul să ierte păcatele unui om? Biblia parcă spune altfel: că doar Dumnezeu poate să ierte păcatele omului.
“Iar fariseii şi cărturarii au început să cârtească, zicând: Cine este Acesta care grăieşte hule? Cine poate să ierte păcatele decât unul Dumnezeu? (Luca 5:21)”
“Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus” (1 Timotei 2:5)”
Într-o ştire apărută acum 2 ani pe site-ul FoxNews se spune că “John Lennon a fost iertat de Vatican pentru comentariul său din 1966, prin care a afirmat că Beatleşii sunt mai faimoşi decât Iisus Hristos”. Tot în acea ştire se mai afirmă că “remarca lui John Lennon, ce a provocat mare indignare în Statele Unite, n-a fost decât lauda unui om din clasa mijlocie engleză care se chinuia să se descurce cu un succes neaşteptat”.
OK…să le luăm pe rând. Să spunem că afirmaţia lui John Lennon din 1966 n-a fost decât o laudă exagerată a succesului pe care-l avea Beatles în acele vremuri. Dar, există alte momente din cariera lui John Lennon în care acesta s-a comportat ca un adevărat satanist. Astfel, în cartea sa “Un spaniol în opere”, fostul membru al formaţiei Beatles are o poveste ciudată despre un personaj care aduce aminte de Iisus Hristos. Astfel, e vorba de “Iisus el Pifico, un mâncător de usturoi, un gălbejit puturos, un ticălos fascist spaniol catolic”.
Apoi, puţini au remarcat faptul că pe coperta albumului lui Beatles “Sergent Pepper”, apare şi figura faimosului satanist Aleister Crowley (rândul din spate, a doua figură de la stânga). Să fie totul doar o coincidenţă? Puţin probabil.
În al doilea rând, referitor la ştirea de la începutul articolului, cum de poate Vaticanul să ierte păcatele unui om? Biblia parcă spune altfel: că doar Dumnezeu poate să ierte păcatele omului.
“Iar fariseii şi cărturarii au început să cârtească, zicând: Cine este Acesta care grăieşte hule? Cine poate să ierte păcatele decât unul Dumnezeu? (Luca 5:21)”
“Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus” (1 Timotei 2:5)”
marți, 30 noiembrie 2010
sâmbătă, 20 noiembrie 2010
,, VINDETI VATICANUL SI HRANITI-I PE FLAMANZI,,
Actriţa americană Sarah Silverman a lansat, la sfârşitul săptămânii trecute, în timpul show-ului “Real Time with Bill Maher”, o campanie online în care i-a cerut Papei să vândă Vaticanul şi cu banii obţinuţi să-i hrănească pe cei înfometaţi.
Potrivit actriţei, Vaticanul valorează multe miliarde de dolari, iar Suveranul Pontif nu are nevoie de întregul oraş ca să trăiască acolo. În aceste condiţii, Silverman îi cere Papei cât se poate de direct să-l vândă, pentru a oferi hrana celor săraci, relatează “Huffington Post”.
“Cât valorează Vaticanul? 500 de miliarde de dolari? E minunat! Vindeţi Vaticanul, luaţi o parte mare din bani, construiţi o locuinţă comună pentru dumneavoastră şi prietenii dumneavoastră ca să locuiţi acolo – dotată cu toată facilităţile: piscină, teren de tenis, tobogan de apă etc...
Şi cu banii rămaşi, hrăniţi întreaga lume nenorocită. Recomandaţi în predici să trăim umil şi sunt perfect de acord cu asta, aşa că acum e poate timpul pentru dumneavoastră să vă mutaţi din casa aceea care e un oraş… veţi fi cel mai mare erou din istorie”, a spus Silverman în videoclip, adresându-se Suveranului Pontif.
ONU a anunţat că, din cauza crizei alimentare şi a problemelor economice, peste un miliard de persoane suferă de foame în întreaga lume, cu 100 de milioane mai mult decât anul trecut. Potrivit lui Jacques Diouf, directorul Food and Agriculture Organization, acesta este cel mai mare număr de persoane înfometate din ultimele patru decenii, şi ceea ce face că eradicarea foametei să fie atât de dificilă nu este decât voinţa politică.
(www.ziua.ro)
Actriţa americană Sarah Silverman a lansat, la sfârşitul săptămânii trecute, în timpul show-ului “Real Time with Bill Maher”, o campanie online în care i-a cerut Papei să vândă Vaticanul şi cu banii obţinuţi să-i hrănească pe cei înfometaţi.
Potrivit actriţei, Vaticanul valorează multe miliarde de dolari, iar Suveranul Pontif nu are nevoie de întregul oraş ca să trăiască acolo. În aceste condiţii, Silverman îi cere Papei cât se poate de direct să-l vândă, pentru a oferi hrana celor săraci, relatează “Huffington Post”.
“Cât valorează Vaticanul? 500 de miliarde de dolari? E minunat! Vindeţi Vaticanul, luaţi o parte mare din bani, construiţi o locuinţă comună pentru dumneavoastră şi prietenii dumneavoastră ca să locuiţi acolo – dotată cu toată facilităţile: piscină, teren de tenis, tobogan de apă etc...
Şi cu banii rămaşi, hrăniţi întreaga lume nenorocită. Recomandaţi în predici să trăim umil şi sunt perfect de acord cu asta, aşa că acum e poate timpul pentru dumneavoastră să vă mutaţi din casa aceea care e un oraş… veţi fi cel mai mare erou din istorie”, a spus Silverman în videoclip, adresându-se Suveranului Pontif.
ONU a anunţat că, din cauza crizei alimentare şi a problemelor economice, peste un miliard de persoane suferă de foame în întreaga lume, cu 100 de milioane mai mult decât anul trecut. Potrivit lui Jacques Diouf, directorul Food and Agriculture Organization, acesta este cel mai mare număr de persoane înfometate din ultimele patru decenii, şi ceea ce face că eradicarea foametei să fie atât de dificilă nu este decât voinţa politică.
(www.ziua.ro)
duminică, 14 noiembrie 2010
SECRETUL FERICIRII: FA-TE POPA!
Popă să te faci, mă! Să iei şi de pe morţi şi de pe vii. Şi când nu moare niciun desculţ sau nu se naşte vreun plod ai să treci pe la boieri. Să mănânci cu ei pui la ţiglă, să bei vin din cel bun. Şi să-ţi dea galbeni pentru sfânta biserică.
Să nu te faci, mă, dascăl, că ajungi coate goale! O să te fereşti la trecerea de pietoni de jipanul negru al popii. O să ţi se usuce gâtul de atâtea strigăte şi o să te hrăneşti cu miros de lumânări arse degeaba.
Să te faci popă, mă, să-ţi pupe lumea mâna! Să stea în genunchi în faţa ta! Nu fi prost! Dacă ajungi dascăl, te scuipă între ochi cei care conduc ţara şi te trimit să plimbi ursu prin zloată şi frig.
Uite şi tu cum ţipă ăştia acum de foame. Şi uite-te la popa de la biserica din Tudor Vladimirescu din Iaşi. A primit 60.000 de lei din bani publici de la conu' Simirad, mare şef peste judeţ, ca să-şi pună tablă pe Casa Domnului.
Nu contează ce fel de preot vei fi. Catolic, ortodox sau orice alt rit. Uite, 1.600 de lei este salariul ce-l ia unul de la Eparhia Moldovei a Bisericii Ortodoxe Ruse de Rit Vechi. Tot de la conu' Simirad sunt banii, din fondul de rezervă al judeţului.
Ce mai contează că banii aceia sunt pentru calamităţi naturale? Ca profesor nu vezi tu aşa salariu cât ai trăi. Şi nu o să găseşti niciodată vreun con să te blagoslovească cu o frumuseţe de pomană din banul public.
(Ramona Ursu---Iasi)
Popă să te faci, mă! Să iei şi de pe morţi şi de pe vii. Şi când nu moare niciun desculţ sau nu se naşte vreun plod ai să treci pe la boieri. Să mănânci cu ei pui la ţiglă, să bei vin din cel bun. Şi să-ţi dea galbeni pentru sfânta biserică.
Să nu te faci, mă, dascăl, că ajungi coate goale! O să te fereşti la trecerea de pietoni de jipanul negru al popii. O să ţi se usuce gâtul de atâtea strigăte şi o să te hrăneşti cu miros de lumânări arse degeaba.
Să te faci popă, mă, să-ţi pupe lumea mâna! Să stea în genunchi în faţa ta! Nu fi prost! Dacă ajungi dascăl, te scuipă între ochi cei care conduc ţara şi te trimit să plimbi ursu prin zloată şi frig.
Uite şi tu cum ţipă ăştia acum de foame. Şi uite-te la popa de la biserica din Tudor Vladimirescu din Iaşi. A primit 60.000 de lei din bani publici de la conu' Simirad, mare şef peste judeţ, ca să-şi pună tablă pe Casa Domnului.
Nu contează ce fel de preot vei fi. Catolic, ortodox sau orice alt rit. Uite, 1.600 de lei este salariul ce-l ia unul de la Eparhia Moldovei a Bisericii Ortodoxe Ruse de Rit Vechi. Tot de la conu' Simirad sunt banii, din fondul de rezervă al judeţului.
Ce mai contează că banii aceia sunt pentru calamităţi naturale? Ca profesor nu vezi tu aşa salariu cât ai trăi. Şi nu o să găseşti niciodată vreun con să te blagoslovească cu o frumuseţe de pomană din banul public.
(Ramona Ursu---Iasi)
marți, 9 noiembrie 2010
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

