PREMIUL GRAMMY
Multi-talentatul cantautor Israel Houghton castiga a 3-a oara consecutiv Grammy-ul. In cadrul celei de a 52-a editii a premiilor Grammy, el a obtinut premiul la categoria “Pop/Contemporary Gospel Album” pentru albumul sau, "The Power of One", aflandu-se de asemenea printre nominalizatii la "Best Gospel Song" cu "Every Prayer" de pe acelasi album. In 2008 Houghton si orchestra lui au castigat doua premii Grammy pentru "A Deeper Level", iar in 2007 pentru "Alive in South Africa".
Acesta este primul an cand ia un premiu Grammy ca artist "solo". "Este intr-adevar o onoare sa fiu nominalizat pentru acest premiu, iar momentul pare incredibil ... sunt marcat de faptul ca mesajul muzical a fost atat de bine apreciat si imbratisat", declara Houghton. Mesajul albumului este speranta, izbavirea si revelatia, piesa titlu exprimand cu putere pasiunea lui Houghton pentru justitia sociala. "Chiar cred ca, pentru a fi un adevarat inchinator, trebuie ca inimile noastre sa fie deschise pentru justite sociala" spune Houghton.
joi, 4 martie 2010
simboluri
un mugur e simbolul primaverii
O stea pe bolta este pragul serii
un nor intunecos porneste o furtuna
O viata cu Isus aduce o cununa.
O lacrima ne-arata suferinta
un zambet e simbol de biruinta
cand bate ceasul stim ca timpul trece
si iarna vietii ne-nconjoara rece
simbolul pacii este-o frunza de maslin
O inima senina ai cand iubesti deplin
un lan de grau simbolizeaza paine
apusul soarelui ne prevesteste-un maine
O frunza-n vant aduce-o toamna iar
pacatul cere-o jertfa pe calvar
mormantul gol ne spune de-o-nviere
sa crezi si tu aceasta! Domnul cere.
prin foc butucul se transforma-n jar
Hristos ne schimba legea grea in har
cuvantul sfant ne-ajuta sa traim frumos
O vesnicie-ntreaga cu Isus Hristos.
kis-hunedoara
un mugur e simbolul primaverii
O stea pe bolta este pragul serii
un nor intunecos porneste o furtuna
O viata cu Isus aduce o cununa.
O lacrima ne-arata suferinta
un zambet e simbol de biruinta
cand bate ceasul stim ca timpul trece
si iarna vietii ne-nconjoara rece
simbolul pacii este-o frunza de maslin
O inima senina ai cand iubesti deplin
un lan de grau simbolizeaza paine
apusul soarelui ne prevesteste-un maine
O frunza-n vant aduce-o toamna iar
pacatul cere-o jertfa pe calvar
mormantul gol ne spune de-o-nviere
sa crezi si tu aceasta! Domnul cere.
prin foc butucul se transforma-n jar
Hristos ne schimba legea grea in har
cuvantul sfant ne-ajuta sa traim frumos
O vesnicie-ntreaga cu Isus Hristos.
kis-hunedoara
luni, 1 martie 2010
DESPRE DUSMANI!
la prima citire pare amuzant,dar oare asa este??
Spre sfârşitul slujbei de Duminică preotul întrebă:
- Câţi dintre dvs şi-au iertat duşmanii ?
80% au ridicat mâna.
Preotul insistă cu întrebarea.
Toţi răspund de data asta, cu excepţia unei bătrânele.
- Doamna Nelly... dvs. nu sunteţi dispusă să vă iertaţi duşmanii ?
- Eu nu am duşmani, răspunse blând.
- Doamnă Nelly, asta este foarte ciudat. Câţi ani aveţi dvs ?
- 99, răspunse.
Parohia se ridică şi aplaudă.
- Oh Doamnă Nelly, puteţi veni aici în faţă să ne spuneţi cum se poate ajunge la 99 de ani fără să ai nici un duşman ?
Dulcea Doamnă Nelly veni în faţă, se îndreptă către enoriaşi şi spuse:
- Pentru că au murit deja, toţi nenorociţii ăia.
la prima citire pare amuzant,dar oare asa este??
Spre sfârşitul slujbei de Duminică preotul întrebă:
- Câţi dintre dvs şi-au iertat duşmanii ?
80% au ridicat mâna.
Preotul insistă cu întrebarea.
Toţi răspund de data asta, cu excepţia unei bătrânele.
- Doamna Nelly... dvs. nu sunteţi dispusă să vă iertaţi duşmanii ?
- Eu nu am duşmani, răspunse blând.
- Doamnă Nelly, asta este foarte ciudat. Câţi ani aveţi dvs ?
- 99, răspunse.
Parohia se ridică şi aplaudă.
- Oh Doamnă Nelly, puteţi veni aici în faţă să ne spuneţi cum se poate ajunge la 99 de ani fără să ai nici un duşman ?
Dulcea Doamnă Nelly veni în faţă, se îndreptă către enoriaşi şi spuse:
- Pentru că au murit deja, toţi nenorociţii ăia.
duminică, 21 februarie 2010
O VIATA SOLITARA
In urma cu douazeci de veacuri sa nascut un OM caruia i sa dat viata mai presus de legile firii.
Acest OM a trait in saracie ,ascuns de privirile lumii.N-a calatorit departe, o singura data a trecut hotarul tarii in care locuia;s-a intamplat in vremea surghiunului din copilarie.
N-a fost nici instarit nici de vaza.Rudele sale veneau din randurile celor simpli,asa ca nu a avut parte de carturarie ,nici n-a umblat pe la scoli.Pe cand era doar un prunc,a bagat spaima intr-un imparat; copil fiind, i-a uluit pe invatati; la varsta barbatiei a poruncit naturii sa-si schimbe mersul,a pasit pe valuri ca pe lespezi si i-a cerut marii sa se domoleasca.I-a lecuit pe multi fara doctorii si n-a cerut nimic in schimb pentru aceasta slujba.
N-a scris nicicand o carte si totusi bibliotecile de pretutindeni se dovedesc neincapatoare pentru cate carti s-au scris despre EL.
N-a compus nici un cantec si totusi a inspirat mai multe canturi decat toate cele pe care le-ar fi putut inchipui vreodata compozitorii.N-a intemeiat nici o scoala insa toate scolile luate impreuna nu se pot lauda cu atatia invatacei pe cati a avut EL.
N-a stat in fruntea unei osti ,n-a recrutat nici-un soldat si n-a pus mana niciodata pe o arma, si totusi nici-un general nu a avut un numar atat de mare de voluntari ca si EL, luptatori care i-au pus pe mai multi razvratiti ca oricand sa puna armele jos si sa se predea.
N-a avut niciodata pregatirea unui psihiatru si totusi a vindecat multe inimi sfaramate ca orice medic. O data pe saptamana vitregiile timpurilor de zi cu zi inceteaza si multimile se indreapta catre locurile de inchinare pentru a-l cinsti si preamari.
Numele trufasilor dregatori ai trecutului din Grecia si Roma s-au facut cunoscute si au fost mai apoi uitate.Numele oamenilor de stiinta,ale filozofilor si ale teologilor precum au fost asa s-au risipit;insa numele acestui OM sta si acum pe buzele tot mai multora.
Cu toate ca vremea a lasat sa treaca doua mii de ani ,intre generatia de acum si ziua in care a fost rastignit ,EL traieste si acum.
Nu l-a putut ucide Irod,iar mormantul nu l-a putut opri.
EL ramane biruitor in cea mai inalta turla a slavei ceresti ,vestit de Dumnezeu,marturisit de ingeri ,adorat de sfinti si temut de diavol ca unul viu,HRISTOS in persoana,DOMNUL SI MANTUITORUL NOSTRU.
In urma cu douazeci de veacuri sa nascut un OM caruia i sa dat viata mai presus de legile firii.
Acest OM a trait in saracie ,ascuns de privirile lumii.N-a calatorit departe, o singura data a trecut hotarul tarii in care locuia;s-a intamplat in vremea surghiunului din copilarie.
N-a fost nici instarit nici de vaza.Rudele sale veneau din randurile celor simpli,asa ca nu a avut parte de carturarie ,nici n-a umblat pe la scoli.Pe cand era doar un prunc,a bagat spaima intr-un imparat; copil fiind, i-a uluit pe invatati; la varsta barbatiei a poruncit naturii sa-si schimbe mersul,a pasit pe valuri ca pe lespezi si i-a cerut marii sa se domoleasca.I-a lecuit pe multi fara doctorii si n-a cerut nimic in schimb pentru aceasta slujba.
N-a scris nicicand o carte si totusi bibliotecile de pretutindeni se dovedesc neincapatoare pentru cate carti s-au scris despre EL.
N-a compus nici un cantec si totusi a inspirat mai multe canturi decat toate cele pe care le-ar fi putut inchipui vreodata compozitorii.N-a intemeiat nici o scoala insa toate scolile luate impreuna nu se pot lauda cu atatia invatacei pe cati a avut EL.
N-a stat in fruntea unei osti ,n-a recrutat nici-un soldat si n-a pus mana niciodata pe o arma, si totusi nici-un general nu a avut un numar atat de mare de voluntari ca si EL, luptatori care i-au pus pe mai multi razvratiti ca oricand sa puna armele jos si sa se predea.
N-a avut niciodata pregatirea unui psihiatru si totusi a vindecat multe inimi sfaramate ca orice medic. O data pe saptamana vitregiile timpurilor de zi cu zi inceteaza si multimile se indreapta catre locurile de inchinare pentru a-l cinsti si preamari.
Numele trufasilor dregatori ai trecutului din Grecia si Roma s-au facut cunoscute si au fost mai apoi uitate.Numele oamenilor de stiinta,ale filozofilor si ale teologilor precum au fost asa s-au risipit;insa numele acestui OM sta si acum pe buzele tot mai multora.
Cu toate ca vremea a lasat sa treaca doua mii de ani ,intre generatia de acum si ziua in care a fost rastignit ,EL traieste si acum.
Nu l-a putut ucide Irod,iar mormantul nu l-a putut opri.
EL ramane biruitor in cea mai inalta turla a slavei ceresti ,vestit de Dumnezeu,marturisit de ingeri ,adorat de sfinti si temut de diavol ca unul viu,HRISTOS in persoana,DOMNUL SI MANTUITORUL NOSTRU.
joi, 18 februarie 2010
TOLERANTA VERSUS INTOLERANTA
Rusine pentru mass-media manelizata din Romania !
Presa din Franta a inceput sa ne catalogheze tigani acum 15 ani.
Presa din Italia nu ne scoate din tigani, iar elvetienii ne spun ciori si corbi.
Norvegienii se plang ca sunt victime ale inselaciunilor din partea
tiganilor romani care le vand cupru pe post de aur.
Toate aceste natiuni au insa un numitor comun: presa locala, ziaristii din
aceste tari, isi apara conationalii, aratand cu degetul Romania, natiune
care in proportie de 70 % ajunge in Europa sa se identifice cu sintagma de
"Tzigania" sau tara tiganilor europeni.
Cum s-a ajuns aici ? Nu discutam despre impotenta diplomatiei romanesti
care, si-a facut o traditie din a fi una din cele mai, nu slabe, ci
fricoase, lipsite de reactie diplomatii europene, care nu face mai nimic
sa apere pozitia romanilor in lume [ in Elvetia ciorile de romani sunt
striviti in presa de o saptamana si nu exista inca nici o reactie oficiala
a MAE, ca doar de aia platim taxe si impozite ], ci discutam despre faptul
ca, in Romania, este poate singura situatie in care mass-media, nu numai
ca nu ia apararea romanilor care tind sa fie identificati cu etnia rroma,
insa promoveaza o Romanie manelista.
Discutam cu un prieten, manager la o companie elvetiana din Romania, care,
pe marginea atacurilor la adresa romanilor din Elvetia, mi-a transmis
aceste lucruri :
"Dragul meu,
Vad si remarc, pe buna dreptate, ca romanii sunt supusi unui tir de
acuzatii ingrijoratoare in Elvetia. Sincer este prima oara cand in tara
mea, conationalii mei se pronunta cu asemenea agresivitate la adresa unei
natiuni europene, insa, hai sa vedem cum s-a ajuns aici. Eu, stii bine,
lucrez si locuiesc in Romania de 5 ani.
Dragule, sunt socat de faptul ca, in presa romana, nici macar un singur
ziar nu a scris editoriale de atitudine fata de linsajul mediatic la care
sunteti supusi in Elvetia.
Sunt surprins sa vad ca oficialii din politica voastra externa se fac ca
nu vad si ca nu aud, si nu se declara, oficial, macar ingrijorati de
escaladarea acestor lucruri la adresa romanilor in presa elvetiana.
Pai daca voi nu va aparati, cine sa va apere ? Stii de exemplu faptul ca,
au existat luari de pozitie din partea presei germane, adica au ajuns
ziaristii nemti sa-i apere pe romani, in vreme ce ziaristii vostrii nu
spun nimic ? Pentru un elvetian este o chestiune ciudata, pe care o poate
elucida doar traind in tara voastra.
Pentru ca, sa ma ierti insa, programele voastre TV abunda de productii
centrate pe imaginea tiganilor.
De Revelion am vazut o chestiune groteasca, am vazut cum niste valori
istorice ale romanilor, erau jucate de catre niste celebritati locale
carora voi le spuneti manelisti.
Fetita mea, invata la scoala germana din Bucuresti, iar colegii ei,
discuta in pauze despre aventurile unei printese in filmul Inima de Tigan.
In ziarele voastre, nuntile, divorturile si viata tiganilor fac cap de
afis, astfel incat intreaga imagine a tarii este construita in jurul lor,
astfel incat, cum vreti sa nu fiti identificati cu ei ; adica, cultura
voastra ca popor deja este asimilata de cultura tiganilor romani, si cred
ca este un eveniment unic, in care o etnie fara civilizatie sa domine un
intreg popor si aici ma refer la faptul ca, vina o poarta mass-media care
este centrata si preocupata sa faca audienta, exacerband la maximum
imaginea tiganilor, astfel incat, in mod firesc tara voastra a ajuns sa
fie asimilata cu locul de bastina al tiganilor europeni."
Sinuosul drum al lebedei din Austria catre gratarele faraoancelor si
magraonilor a trecut invariabil prin presa romana. Iata ca aceasta goana
dupa audienta, care implica scoaterea in prim-plan al non-valorilor, al
manelistilor, au adus Romania la stadiul de cultura facuta sub coviltirul
carutei.
Mega-productii gen Inima de Tigan sau Regina, nu trebuie sa uitam ca au
avut audienta maxima de exemplu in ziua alegerilor, atunci cand ROMANII
[ nu rromii ] au fost mai preocupati sa nu rateze episodul respectiv,
decat sa isi exercite dreptul la vot.
Am facut aceasta paralela pentru ca, in cursul acestei dimineti am
discutat telefonic cu Ambasadorul Romaniei la Berna.
Domnul X, s-a declarat incantat de faptul ca sunt preocupat de imaginea
romanilor in Elvetia, si sincer mi s-a parut a fi un diplomat, care este
plin de intentii bune, insa este cam legat de maini si de picioare. Asta
pentru ca, dansul mi-a spus ca a informat MAE despre ceea ce se intampla
in presa elvetiana la adresa romanilor [s-au lipit ostentativ afise
infatisand ciorile de romani inclusiv pe strazile oraselor elvetiene ] si
asteapta o reactie a oficialilor romani. Insa, interesante sunt cifrele
avansate de domnia sa, care ne demonstreaza faptul ca, Elvetia chiar era
ultima tara din Europa care avea dreptul sa ne catalogheze drept ciori, si
sa discute, despre un referendum care sa interzica cetatenilor romani,
dreptul la libera circulatie pe teritoriul tarii lor.
Astfel pe piata muncii din Elvetia exista circa 750000 de muncitori
straini, in aceasta tara posibilitatea de a muncii la negru fiind redusa.
Din acesti 750000 de muncitori straini din Elvetia, doar putin peste 3900
sunt romani, adica sub un procent, astfel incat prezenta romanilor este
extrem de redusa.
Insa, din acesti 3900 de romani care muncesc in Elvetia, si din cauza
carora nu mai au loc sa respire elvetienii, in proportie de 90 % sunt
oameni de o inalta probitate profesionala si morala :
manageri MBA, profesori, medici adica romani care reprezinta cu cinste
tara noastra. Este evident astfel faptul ca, cel putin in cazul acestor
atacuri xenofobe din presa elvetia, MAE trebuia sa intervina, pentru ca
romanii se simt efectiv abandonati de toata lumea, adevarati fii ai ploii.
Un profesor roman care preda la catedra unei universtitatii din Berna imi
spunea : " Am invatat la Oxford, predau de peste 20 de ani, insa nu am
crezut ca o sa apuc ziua in care, la curs, studentii sa ma intrebe daca nu
cumva si eu am rude tigani in familie ! Nimeni nu ne apara, nici presa
romana, nici autoritatile romane, nimeni, astfel incat nu ne mai ramane
decat sa ne punem cenusa in cap, sau sa renuntam pur si simplu sa mai
declaram ca suntem romani ! Inainte de '89 eram priviti cu simpatie aici,
noi romanii, eram considerati oameni eminenti, insa in numai 20 de ani, am
ajuns sa primim in bloc eticheta de tigani.
Si cum sa nu o faca, daca in presa romana nimeni nu vorbeste de romanii de
succes, de romanii inteligenti, si asta pentru ca ziarul se vinde numai
daca il are pe prima pagina pe Guta, Minune, etc. Eu refuz sa ma las
manelizat, insa asta se pare ca este echivalent cu a renunta sa ma mai
consider roman.
Tara mea se cheama Romania, nu RRomania!"
Dati mai departe !
Asa poate ajunge si la un ilustru oficial, care sa ne apere CA DOAR DE
ACEEA II PLATIM NU ??????????????
Rusine pentru mass-media manelizata din Romania !
Presa din Franta a inceput sa ne catalogheze tigani acum 15 ani.
Presa din Italia nu ne scoate din tigani, iar elvetienii ne spun ciori si corbi.
Norvegienii se plang ca sunt victime ale inselaciunilor din partea
tiganilor romani care le vand cupru pe post de aur.
Toate aceste natiuni au insa un numitor comun: presa locala, ziaristii din
aceste tari, isi apara conationalii, aratand cu degetul Romania, natiune
care in proportie de 70 % ajunge in Europa sa se identifice cu sintagma de
"Tzigania" sau tara tiganilor europeni.
Cum s-a ajuns aici ? Nu discutam despre impotenta diplomatiei romanesti
care, si-a facut o traditie din a fi una din cele mai, nu slabe, ci
fricoase, lipsite de reactie diplomatii europene, care nu face mai nimic
sa apere pozitia romanilor in lume [ in Elvetia ciorile de romani sunt
striviti in presa de o saptamana si nu exista inca nici o reactie oficiala
a MAE, ca doar de aia platim taxe si impozite ], ci discutam despre faptul
ca, in Romania, este poate singura situatie in care mass-media, nu numai
ca nu ia apararea romanilor care tind sa fie identificati cu etnia rroma,
insa promoveaza o Romanie manelista.
Discutam cu un prieten, manager la o companie elvetiana din Romania, care,
pe marginea atacurilor la adresa romanilor din Elvetia, mi-a transmis
aceste lucruri :
"Dragul meu,
Vad si remarc, pe buna dreptate, ca romanii sunt supusi unui tir de
acuzatii ingrijoratoare in Elvetia. Sincer este prima oara cand in tara
mea, conationalii mei se pronunta cu asemenea agresivitate la adresa unei
natiuni europene, insa, hai sa vedem cum s-a ajuns aici. Eu, stii bine,
lucrez si locuiesc in Romania de 5 ani.
Dragule, sunt socat de faptul ca, in presa romana, nici macar un singur
ziar nu a scris editoriale de atitudine fata de linsajul mediatic la care
sunteti supusi in Elvetia.
Sunt surprins sa vad ca oficialii din politica voastra externa se fac ca
nu vad si ca nu aud, si nu se declara, oficial, macar ingrijorati de
escaladarea acestor lucruri la adresa romanilor in presa elvetiana.
Pai daca voi nu va aparati, cine sa va apere ? Stii de exemplu faptul ca,
au existat luari de pozitie din partea presei germane, adica au ajuns
ziaristii nemti sa-i apere pe romani, in vreme ce ziaristii vostrii nu
spun nimic ? Pentru un elvetian este o chestiune ciudata, pe care o poate
elucida doar traind in tara voastra.
Pentru ca, sa ma ierti insa, programele voastre TV abunda de productii
centrate pe imaginea tiganilor.
De Revelion am vazut o chestiune groteasca, am vazut cum niste valori
istorice ale romanilor, erau jucate de catre niste celebritati locale
carora voi le spuneti manelisti.
Fetita mea, invata la scoala germana din Bucuresti, iar colegii ei,
discuta in pauze despre aventurile unei printese in filmul Inima de Tigan.
In ziarele voastre, nuntile, divorturile si viata tiganilor fac cap de
afis, astfel incat intreaga imagine a tarii este construita in jurul lor,
astfel incat, cum vreti sa nu fiti identificati cu ei ; adica, cultura
voastra ca popor deja este asimilata de cultura tiganilor romani, si cred
ca este un eveniment unic, in care o etnie fara civilizatie sa domine un
intreg popor si aici ma refer la faptul ca, vina o poarta mass-media care
este centrata si preocupata sa faca audienta, exacerband la maximum
imaginea tiganilor, astfel incat, in mod firesc tara voastra a ajuns sa
fie asimilata cu locul de bastina al tiganilor europeni."
Sinuosul drum al lebedei din Austria catre gratarele faraoancelor si
magraonilor a trecut invariabil prin presa romana. Iata ca aceasta goana
dupa audienta, care implica scoaterea in prim-plan al non-valorilor, al
manelistilor, au adus Romania la stadiul de cultura facuta sub coviltirul
carutei.
Mega-productii gen Inima de Tigan sau Regina, nu trebuie sa uitam ca au
avut audienta maxima de exemplu in ziua alegerilor, atunci cand ROMANII
[ nu rromii ] au fost mai preocupati sa nu rateze episodul respectiv,
decat sa isi exercite dreptul la vot.
Am facut aceasta paralela pentru ca, in cursul acestei dimineti am
discutat telefonic cu Ambasadorul Romaniei la Berna.
Domnul X, s-a declarat incantat de faptul ca sunt preocupat de imaginea
romanilor in Elvetia, si sincer mi s-a parut a fi un diplomat, care este
plin de intentii bune, insa este cam legat de maini si de picioare. Asta
pentru ca, dansul mi-a spus ca a informat MAE despre ceea ce se intampla
in presa elvetiana la adresa romanilor [s-au lipit ostentativ afise
infatisand ciorile de romani inclusiv pe strazile oraselor elvetiene ] si
asteapta o reactie a oficialilor romani. Insa, interesante sunt cifrele
avansate de domnia sa, care ne demonstreaza faptul ca, Elvetia chiar era
ultima tara din Europa care avea dreptul sa ne catalogheze drept ciori, si
sa discute, despre un referendum care sa interzica cetatenilor romani,
dreptul la libera circulatie pe teritoriul tarii lor.
Astfel pe piata muncii din Elvetia exista circa 750000 de muncitori
straini, in aceasta tara posibilitatea de a muncii la negru fiind redusa.
Din acesti 750000 de muncitori straini din Elvetia, doar putin peste 3900
sunt romani, adica sub un procent, astfel incat prezenta romanilor este
extrem de redusa.
Insa, din acesti 3900 de romani care muncesc in Elvetia, si din cauza
carora nu mai au loc sa respire elvetienii, in proportie de 90 % sunt
oameni de o inalta probitate profesionala si morala :
manageri MBA, profesori, medici adica romani care reprezinta cu cinste
tara noastra. Este evident astfel faptul ca, cel putin in cazul acestor
atacuri xenofobe din presa elvetia, MAE trebuia sa intervina, pentru ca
romanii se simt efectiv abandonati de toata lumea, adevarati fii ai ploii.
Un profesor roman care preda la catedra unei universtitatii din Berna imi
spunea : " Am invatat la Oxford, predau de peste 20 de ani, insa nu am
crezut ca o sa apuc ziua in care, la curs, studentii sa ma intrebe daca nu
cumva si eu am rude tigani in familie ! Nimeni nu ne apara, nici presa
romana, nici autoritatile romane, nimeni, astfel incat nu ne mai ramane
decat sa ne punem cenusa in cap, sau sa renuntam pur si simplu sa mai
declaram ca suntem romani ! Inainte de '89 eram priviti cu simpatie aici,
noi romanii, eram considerati oameni eminenti, insa in numai 20 de ani, am
ajuns sa primim in bloc eticheta de tigani.
Si cum sa nu o faca, daca in presa romana nimeni nu vorbeste de romanii de
succes, de romanii inteligenti, si asta pentru ca ziarul se vinde numai
daca il are pe prima pagina pe Guta, Minune, etc. Eu refuz sa ma las
manelizat, insa asta se pare ca este echivalent cu a renunta sa ma mai
consider roman.
Tara mea se cheama Romania, nu RRomania!"
Dati mai departe !
Asa poate ajunge si la un ilustru oficial, care sa ne apere CA DOAR DE
ACEEA II PLATIM NU ??????????????
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

