duminică, 13 septembrie 2009

LUMEA NOASTRA!

Daca am reduce populatia Pamantului la un satuc cu 100 oameni, pastrand proportiile reale, situatia ar arata asa:
57 asiatici,
21 europeni
14 americani,
8 africani,
52 femei,
48 barbati,
30 albi,
70de alta rasa
89 heterosexuali,
11 homosexuali
6 persoane ar detine 59% din toata averea lumii si toti ar fi din USA
80 ar avea conditii proaste de viata
70 ar fi analfabeti
50 ar fi subnutriti
1 ar muri
2 s-ar naste
1 ar avea computer
1 (unul singur) ar avea educatie superioara
Daca te vei uita astfel la lumea noastra, vei vedea ce mare nevoie avem de solidaritate, intelegere, rabdare si educatie.
Gandeste-te la asta!
Daca azi de dimineata te-ai trezit sanatos, esti mai fericit decat 1 milion de oameni care nu o sa mai apuce saptamana urmatoare.
Daca nu ai avut parte de un razboi, de singuratatea dintr-o celula de inchisoare, de agonia unei torturi, foamete ,esti mai fericit decat 500 milioane de oameni din aceasta lume.
Daca poti intra sa te rogi intr-o biserica fara teama de a fi inchis sau ucis, esti mai fericit decat 3 miliarde de oameni din lume.
Daca ai mancare in frigider, ai haine si incaltari, ai un pat si acoperis esti mai bogat decat 75% din oamenii acestei lumi.
Daca ai un cont in banca, bani in portofel sau ceva monede in pusculita, te numeri printre cei 8% oameni din lume care o duc bine.

miercuri, 2 septembrie 2009

Se spune ca cele mai iubite cuvinte din lume sant:
-PACE
-MAMA
Si eu sant de acord cu asta dar eu mai am unul care din cand in cand imi e drag :
-MAMAIA
Pentru o saptamana este timpul sa imi placa Mamaia , cu alte cuvinte vreau sa spun ca a sosit si pentru noi a doua vacanta in anul asta.
Va doresc o saptamana binecuvantata!

sâmbătă, 29 august 2009

Regasire
Te regasesc in roua diminetii,
Mantuitorul meu iubit
Alunga astazi, nourii tristetii
Sa pot calca pe urma ta , smerit

Te regasesc in lanul copt din lunca,
Ce isi indoaie spicul spre pamant
Sa fim si noi asa,e-a ta porunca
Un mare seceris ceresc si sfant

Te regasesc in zumzet de albine,
Ce harnice culeg din flori nectar
Si noi am vrea ,sa adunam la tine
Mai multi pierduti,cat inca este har

Te regasesc in marile furtuni,
Ce se starnesc ades in viata mea
Dar eu m-aplec smerit in rugaciuni,
Si pacea o primesc din mana ta

Te regasesc mereu , esti langa mine
Cand sant in intristari sau bucurii,
Un singur pas sa fac spre tine,
-al meu ocrotitor pe veci vei fii !

Kis-Hunedoara2009

luni, 24 august 2009

vineri, 7 august 2009

-Nu astepta sa experimentezi singuratatea ca abia apoi sa te simti vinovat ca nu ai fost alaturi de cei care se simt singuri,

-Nu astepta sa ai nevoie de o imbratisare ca abia apoi sa te simti vinovat ca nu ai daruit cand cineva a avut nevoie de asta,

-Nu astepta sa iti lipseasca o mangaiere atat de mult incat sa simti ca mori, ca abia atunci sa te simti vinovat ca nu ai mangaiat pe cei din jurul tau cand ei aveau nevoie,

-Nu astepta sa ai nevoie sa ti se spuna “te iubesc” ca abia apoi sa te simti vinovat ca nu ai spus “te iubesc” celor din jurul tau care poate au tanjit dupa asta,

- Nu astepta sa ti se intample vreo nenorocire ca abia apoi sa intelegi lucrurile pe care ai fi putut sa le intelegi cand iti era bine ;
,,E sfasietor de dureroasa amintirea timpului ce s-a scurs si nu l-ai folosit asa cum trebuia, ci te-ai grabit sa-l "cheltui" pe bucurii marunte , placeri de moment...ignorand suferinta celor din jur, poate a parintilor care doreau sa traiesti altfel, (nu ca ei...dar altfel...decent sa zicem...), suferinta prietenei / prietenului inselat, caruia i-ai furat din "banca" timpul pe care ti l-a oferit...E o durere atat de reala, incat simti cum ti se sfasie inima...dar nu mai poti recupera nimic...Nu-ti ramane decat sa "cheltui" cu chibzuinta timpul ce ti-a mai ramas... Indiferent de greselile pe care le-ai facut, nu uita ca viitorul este o pagina alba ce asteapta sa scrii povestea vietii...Scrie-o cat mai frumos! "Cheltuie" timpul care ti-a ramas in asa fel incat regretul sa nu aiba loc... ,,

luni, 27 iulie 2009

Ce cosmetice folosesti?

,,O femeie credincioasă, ce avea o faţă curată, foarte frumoasă, a fost întrebată odată de o doamnă elegantă: "Te rog, spune-mi ce cosmetice foloseşti?" Credincioasa a privit-o şi a răspuns:
pentru buze - adevărul
pentru voce - rugăciunea
pentru ochi - mila
pentru mîini - binefacerea
pentru inimă- dragostea. ,,