,,Imi ungi capul cu undelemn si paharul meu e plin de da peste el. Da fericirea si indurarea ma vor insoti in toate zilele vietii mele si voi locui in Casa Domnului pana la sfarsitul zilelor mele,,
psalm23:5-6
Acest psalm contine o vesnica promisiune pe care nimeni nu o poate anula. Este minunat ca noi crestinii chiar daca ne-am afla in valea cea mai intunecoasa sau pe culmile cele mai insorite ,nu trebuie sa ne temem deoarece Domnul este alaturi de noi!
Sa nu ne miram ca pe calea cea dreapta strabatem uneori portiuni de drum fara lumina ....dar la capatul celalalt ne asteapta Domnul Isus Hristos. El este tinta noastra si-l vom vedea foarte curand.
miercuri, 22 aprilie 2009
OAMENII INVIERII
-----------------------
IOAN21:1-14
Dupa aceea Isus s-a mai aratat ucenicilor sai la marea Tiberiadei. Iata cum s-a aratat:
Simon Petru ,Toma, Natanael din Cana Galileii, fiii lui Zebedei si alti doi din ucenicii lui Isus erau impreuna........
In acest text sant pomeniti trei din ucenici cu numele lor: Petru, Toma si Natanael.
La fel ca si la oricine , si acestor trei ucenici viata lor s-a schimbat dupa invierea lui Isus.
Ce au fost inainte de inviere? si ce au devenit dupa inviere!
De ce se adreseaza lui Petru cu Simone, fiul lui Iona? Numele Simon ii aminteste cine era el , un om slab, plin de incredere in sine.de ce il intreaba : ma iubesti?s-a lepadat de trei ori si il intreaba de trei ori despre dragostea sa si abea la cea de-a treia intrebare scopul domnului a fost atins, constiinta lui Petru a fost atinsa.
Toma nu era intre ucenici. Ce pierdere pentru el! Tot asa este si astazi cu copiii lui Dumnezeu daca ei lipsesc de la adunarile unde Domnul Isus este in mijloc.(Ioan20:25)
Toma era o natura din punct de vedere duhovnicesc inceata si lenesa,. El vrea sa vada si apoi sa creada. Domnul vine in intampinarea lui Toma cu multa rabdare si har. Marturisirea sa: Domnul meu si Dumnezeul meu! El este o imagine a iudeilor din ultimile zile: ei vad si abea apoi cred in mantuitorul si il recunosc ca Domn si Dumnezeul lor(Zaharia12:10)
La inceput Natanael s-a indoit de domnul Isus(ioan 1:45-51),,poate iesi ceva bun din Nazaret? i-a reprosat el lui Filip, dar dupa o conversatie cu mantuitorul recunoaste ca Isus este fiul lui Dumnezeu.
In capitolul 21 Domnul isus ii invata alfabetul vietii: trei verbe
1) AVETI ceva de mancare? (vers5) ---inseamna pocainta, lepadare de sine consacrare in slujba.
2)ARUNCATI mreaja in partea dreapta(vers6) --------inseamna ascultare de domnul(toata noaptea au incercat si nu au prins nimic)
partea dreapta inseamna ACTIUNE.
3)ADUCETI din pestii pe care i-ati prins,,.... este rodul lucrarii a consacrarii
Petru, Natanael si Toma, au ramas statornici in credinta lor in domnul Isus si au murit ca martiri .
Este de dorit sa intelegem voia lui Dumnezeu cu privire la fiecare dintre noi crestinii sec xx1.
-----------------------
IOAN21:1-14
Dupa aceea Isus s-a mai aratat ucenicilor sai la marea Tiberiadei. Iata cum s-a aratat:
Simon Petru ,Toma, Natanael din Cana Galileii, fiii lui Zebedei si alti doi din ucenicii lui Isus erau impreuna........
In acest text sant pomeniti trei din ucenici cu numele lor: Petru, Toma si Natanael.
La fel ca si la oricine , si acestor trei ucenici viata lor s-a schimbat dupa invierea lui Isus.
Ce au fost inainte de inviere? si ce au devenit dupa inviere!
De ce se adreseaza lui Petru cu Simone, fiul lui Iona? Numele Simon ii aminteste cine era el , un om slab, plin de incredere in sine.de ce il intreaba : ma iubesti?s-a lepadat de trei ori si il intreaba de trei ori despre dragostea sa si abea la cea de-a treia intrebare scopul domnului a fost atins, constiinta lui Petru a fost atinsa.
Toma nu era intre ucenici. Ce pierdere pentru el! Tot asa este si astazi cu copiii lui Dumnezeu daca ei lipsesc de la adunarile unde Domnul Isus este in mijloc.(Ioan20:25)
Toma era o natura din punct de vedere duhovnicesc inceata si lenesa,. El vrea sa vada si apoi sa creada. Domnul vine in intampinarea lui Toma cu multa rabdare si har. Marturisirea sa: Domnul meu si Dumnezeul meu! El este o imagine a iudeilor din ultimile zile: ei vad si abea apoi cred in mantuitorul si il recunosc ca Domn si Dumnezeul lor(Zaharia12:10)
La inceput Natanael s-a indoit de domnul Isus(ioan 1:45-51),,poate iesi ceva bun din Nazaret? i-a reprosat el lui Filip, dar dupa o conversatie cu mantuitorul recunoaste ca Isus este fiul lui Dumnezeu.
In capitolul 21 Domnul isus ii invata alfabetul vietii: trei verbe
1) AVETI ceva de mancare? (vers5) ---inseamna pocainta, lepadare de sine consacrare in slujba.
2)ARUNCATI mreaja in partea dreapta(vers6) --------inseamna ascultare de domnul(toata noaptea au incercat si nu au prins nimic)
partea dreapta inseamna ACTIUNE.
3)ADUCETI din pestii pe care i-ati prins,,.... este rodul lucrarii a consacrarii
Petru, Natanael si Toma, au ramas statornici in credinta lor in domnul Isus si au murit ca martiri .
Este de dorit sa intelegem voia lui Dumnezeu cu privire la fiecare dintre noi crestinii sec xx1.
marți, 14 aprilie 2009
DISCURSUL FLORIILOR
....................................................
Luca19:41-44 ,,Cand s-a apropiat de cetate si a vazut-o ,Isus a plans pentru ea.........
Trei aspecte esentiale trebuie avute in vedere atunci cand vorbim de un discurs
1)TRIBUNA(PLATFORMA)
2)AMPLIFICAREA
3)TEMA
1-Foarte succint cateva aspecte in ce priveste tribuna discursului .Cu cat adunarea in care se tine discursul este mai importanta cu atat tribuna este mai importanta.Tribuna sau platforma de pe care a vorbit Domnul Isus a fost un magarus.
magarusul----------este platforma umilintei
oamenii ------vorbesc de pe platforma mandriei, arogantei, fortei, violentei si toate acestea duc la esec si in final la moarte.
2- Amplificarea discursului. Isus se opreste pe culmea muntelui maslinilor, priveste cetatea si, plange.
amplificarea a stat in lacrimile lui in smerenia lui nu in timbrul vocii...
3- Tema discursului este Pacea.
Este o tema foarte actuala .Toti liderii vremii noastre vorbesc despre pace.Este unul din semnele venirii Domnului Isus a doua oara.
De ce nu avem pace? datorita pacatului:
In incheiere amintesc doar versetul 1 din ROM 5:1 Deci ,fiindca santem socotiti neprihaniti prin credinta avem PACE cu Dumnezeu prin domnul nostru Isus Hristos.
....................................................
Luca19:41-44 ,,Cand s-a apropiat de cetate si a vazut-o ,Isus a plans pentru ea.........
Trei aspecte esentiale trebuie avute in vedere atunci cand vorbim de un discurs
1)TRIBUNA(PLATFORMA)
2)AMPLIFICAREA
3)TEMA
1-Foarte succint cateva aspecte in ce priveste tribuna discursului .Cu cat adunarea in care se tine discursul este mai importanta cu atat tribuna este mai importanta.Tribuna sau platforma de pe care a vorbit Domnul Isus a fost un magarus.
magarusul----------este platforma umilintei
oamenii ------vorbesc de pe platforma mandriei, arogantei, fortei, violentei si toate acestea duc la esec si in final la moarte.
2- Amplificarea discursului. Isus se opreste pe culmea muntelui maslinilor, priveste cetatea si, plange.
amplificarea a stat in lacrimile lui in smerenia lui nu in timbrul vocii...
3- Tema discursului este Pacea.
Este o tema foarte actuala .Toti liderii vremii noastre vorbesc despre pace.Este unul din semnele venirii Domnului Isus a doua oara.
De ce nu avem pace? datorita pacatului:
In incheiere amintesc doar versetul 1 din ROM 5:1 Deci ,fiindca santem socotiti neprihaniti prin credinta avem PACE cu Dumnezeu prin domnul nostru Isus Hristos.
vineri, 10 aprilie 2009
Telescopul ,microscopul si episcopul
...................................................................
Desi in principiu nu au nici o legatura intre ele aceste trei instrumente totusi au o singura asemanare si anume ca fiecare se ocupa cu supravegherea, Telescopul supravegheaza universul, macrocosmosul, microscopul supravegheaza microcosmosul iar episcopul supravegheaza sau ar trebui sa supravegheze viata spirituala a oamenilor.(fapte20:28 Luati seama dar la voi insiva la toata turma peste care v-a pus duhul sfant EPISCOPI (sau priveghetori) ca sa pastoriti biserica Domnului pe care a castigat-o cu insusi sangele sau.)
Astronomii care manuiesc telescoapele si urmaresc creatia universului ,de cate ori descopera un nou corp ceresc sau o cometa sau ceva ce ar fi un pericol pentru omenire da alarma si intreaga massmedie relateaza faptele ca oamenii sa stie.
Oamenii de stiinta care studiaza microcosmosul cu toate particolele nevazute cu ochiul liber ,cand descopera ceva atat folositor sau vreo bacterie f periculoasa pentru omenire da alarma ca oamenii sa stie.
Sa vedem acum cum stam din punct de vedere spiritual?
mai avem priveghetori care da alarma in caz de pericol?
Apostolul Pavel ii spune lui Timotei 1tim3:1-7 :
Daca ravneste cineva sa fie EPISCOP (priveghetor, sau pastor) doreste un lucru bun...
Stiti ce cuvant urmeaza??? DAR... nu e greu si nu e suficient sa ravnesti ......DAR .... urmeaza si CONDITIILE care sant TOATE OBLIGATORII.(vezi 1 tim 3:1-7)
Episcopi ,Preoti, Pastori , mai santeti la post? Da-ti alarma sa auda toti oameni ca Hristos a inviat! si vine pe nori .
...................................................................
Desi in principiu nu au nici o legatura intre ele aceste trei instrumente totusi au o singura asemanare si anume ca fiecare se ocupa cu supravegherea, Telescopul supravegheaza universul, macrocosmosul, microscopul supravegheaza microcosmosul iar episcopul supravegheaza sau ar trebui sa supravegheze viata spirituala a oamenilor.(fapte20:28 Luati seama dar la voi insiva la toata turma peste care v-a pus duhul sfant EPISCOPI (sau priveghetori) ca sa pastoriti biserica Domnului pe care a castigat-o cu insusi sangele sau.)
Astronomii care manuiesc telescoapele si urmaresc creatia universului ,de cate ori descopera un nou corp ceresc sau o cometa sau ceva ce ar fi un pericol pentru omenire da alarma si intreaga massmedie relateaza faptele ca oamenii sa stie.
Oamenii de stiinta care studiaza microcosmosul cu toate particolele nevazute cu ochiul liber ,cand descopera ceva atat folositor sau vreo bacterie f periculoasa pentru omenire da alarma ca oamenii sa stie.
Sa vedem acum cum stam din punct de vedere spiritual?
mai avem priveghetori care da alarma in caz de pericol?
Apostolul Pavel ii spune lui Timotei 1tim3:1-7 :
Daca ravneste cineva sa fie EPISCOP (priveghetor, sau pastor) doreste un lucru bun...
Stiti ce cuvant urmeaza??? DAR... nu e greu si nu e suficient sa ravnesti ......DAR .... urmeaza si CONDITIILE care sant TOATE OBLIGATORII.(vezi 1 tim 3:1-7)
Episcopi ,Preoti, Pastori , mai santeti la post? Da-ti alarma sa auda toti oameni ca Hristos a inviat! si vine pe nori .
EVLAVIA un mod de viata sau o virtute?
viata spirituala este din ce in ce mai saraca. Evenimentele se deruleaza zilnic cu repeziciune incat nu mai avem timp sa reflectam mult si sa le incadram pe fiecare in locul lor asa cum sant expuse in profetii.Trebuie sa ne facem timp puntru a citi biblia si pentru a intelege voia lui dumnezeu cu privire la viata noastra. Cititi articolul pe hunedoara evanghelica.
viata spirituala este din ce in ce mai saraca. Evenimentele se deruleaza zilnic cu repeziciune incat nu mai avem timp sa reflectam mult si sa le incadram pe fiecare in locul lor asa cum sant expuse in profetii.Trebuie sa ne facem timp puntru a citi biblia si pentru a intelege voia lui dumnezeu cu privire la viata noastra. Cititi articolul pe hunedoara evanghelica.
luni, 6 aprilie 2009
SIMBOLURI
Un mugur e simbolul primaverii
O stea pe bolta este pragul serii
Un nor intunecos porneste o furtuna
Oviata cu Isus , aduce o cununa
Olacrima ne-arata suferinta
Un zambet e simbol de biruinta
Cand bate ceasul stim ca timpul trece
Si iarna vietii ne-conjoara rece
Simbolul pacii e o frunza de maslin
O inima senina ai cand iubesti deplin
Un lan de grau simbolizeaza
paine
Apusul soarelui ne prevesteste-un maine
O frunza-n vant aduce-o toamna iar
Pacatul cere-o jertfa pe calvar
Mormentol gol ne spune de-o'viere
Sa crezi si tu aceasta Domnul cere
Prin foc butucul se transforma-n jar
Hristos ne schimba legea grea in har
Cuvantul sfant ne-ajuta sa traim frumos
O vesnicie-n treaga cu ISUS HRISTOS
amin
Un mugur e simbolul primaverii
O stea pe bolta este pragul serii
Un nor intunecos porneste o furtuna
Oviata cu Isus , aduce o cununa
Olacrima ne-arata suferinta
Un zambet e simbol de biruinta
Cand bate ceasul stim ca timpul trece
Si iarna vietii ne-conjoara rece
Simbolul pacii e o frunza de maslin
O inima senina ai cand iubesti deplin
Un lan de grau simbolizeaza
paine
Apusul soarelui ne prevesteste-un maine
O frunza-n vant aduce-o toamna iar
Pacatul cere-o jertfa pe calvar
Mormentol gol ne spune de-o'viere
Sa crezi si tu aceasta Domnul cere
Prin foc butucul se transforma-n jar
Hristos ne schimba legea grea in har
Cuvantul sfant ne-ajuta sa traim frumos
O vesnicie-n treaga cu ISUS HRISTOS
amin
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


